Nie jest łatwo zmobilizować się do nauki czegokolwiek, kiedy jesteśmy już w pewnym wieku, powszechnie uważanym za nienadający się do nauki. Jest jednak gros osób, które zdecydowały się nawet w średnim wieku podjąć naukę na wymagających studiach i nie żałują. Nasza edukacja nie zależy bowiem od wieku, i nie kończy się w momencie uzyskania dyplomu maturalnego lub ukończenia studiów. Mózg człowieka jest aktywny przez całe życie, i potrafi zmagazynować takie ilości informacji, że nawet po skończeniu kilku fakultetów wykorzystanych będzie zaledwie kilka procent jego możliwości.
Nasza wiedza z biegiem czasu nie tyle kurczy się, co po prostu zaczyna się zacierać. Przykładowo, język, którego długo nie używamy, staje się praktycznie martwy – możemy mieć dokumenty potwierdzające znajomość języka angielskiego na wysokim poziomie, ale co z tego, gdy dokument został wystawiony pięć lat temu, a od tamtej pory nie obejrzeliśmy nawet jednego filmu z angielskim lektorem.
Ludzie dojrzali z pewnym trudem przyswajają wiedzę – ich mózg nie jest już tak młody i nie zapamiętuje informacji tak łatwo jak kiedyś, jednak można go bez problemu „uelastycznić”. Wymaga to ciężkiej pracy, dlatego osoby dojrzałe na studiach mają dużo trudniej, i nie jest im łatwo podchodzić do egzaminów, szczególnie w obliczu czekających na nich obowiązków domowych i zawodowych, gdy czasu na naukę po prostu brakuje. Jednak mają jedną przewagę nad młodymi studentami – są dużo bardziej zdyscyplinowani, poważnie podchodzą do swojej edukacji, i bardzo sobie cenią możliwość studiowania. Ponadto, w ich wieku nie ma już tylu pokus w postaci imprez i odciągającego od książek towarzystwa, co niewątpliwie sprzyja osiąganiu dobrych stopni na studiach.