Wiedza to niesamowicie istotny element budujący naszą tożsamość. Najistotniejszą nabywamy w pierwszych latach edukacji, przede wszystkim w szkole podstawowej, gdzie uczymy się rzeczy, które w późniejszym czasie będą niezbędne nam do prawidłowego funkcjonowania i orientowania się w otaczającym nasz świecie na akceptowalnym poziomie. Również w najmłodszych latach najprościej nauczyć się języka – umysł dziecka jest chłonny, więc obcy język przyjmowany jest bez problemu, a edukacja przynosi szybsze i trwalsze efekty niż ta w latach późniejszych, czy to gimnazjalnych, czy na studiach.
Wprawdzie często słyszymy narzekania na obecny system edukacji, ale spójrzmy prawdzie w oczy – czy nie jest to jak z demokracją? „Obecna demokracja to zły system – ale nikt jeszcze nie wynalazł lepszego”. Dlatego warto czerpać z tego, co daje nam szkoła i cieszyć się możliwością darmowego przyswajania wiedzy. Trudno uznać, które z faktów są najistotniejsze, a które można pominąć, bo nie możemy założyć, jaką ścieżką podąży młody człowiek po zakończeniu danego etapu edukacji – czy istotna będzie dla niego wiedza z zakresu anatomii, umiejętność analizy i odczytywania danych statystycznych, czy cokolwiek innego.
Warto dać dziecku rozwijać się w jego zainteresowaniach. Nawet, jeśli dużo bardziej kuszącym wydaje nam się posiadanie potomka z wykształceniem prawnicznym niż mechanika samochodowego należy pamiętać, że to rzeczy robione z pasją i sercem prowadzą do sukcesu. Prawnik z przymusu nie wyrazi chęci podjęcia pracy i w efekcie będzie utrzymywany przez rodziców lub dorywcze prace niezwiązane z wykształceniem, mechanik samochodowy, którego wybór od początku będzie zgodny z pasją, może w późniejszym czasie otworzyć własny warsztat i zarabiać dużo więcej niż prawniczy kolega.